24.11.2010

NİHAYET (İzinsiz mail, SMS frenlenecek )

Bakanlar Kurulu’nda önceki gün kabul edilen 16 maddelik Elektronik Ticaret Kanun Tasarısı’nda, “istek dışı” haberleşme yasaklanıp, 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası getirilirken, indirim, hediye, promosyon ve yarışmalara da çeki düzen verildi. Adalet Bakanlığı’nca, “AB Elektronik Ticaret Direktifi’ne” uyum sağlanması amacıyla hazırlanan “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı” önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edilecek.

Elektronik ticaretle ilgili tasarıda ise tüketiciyi istenmeyen postalardan kurtarıp, kandırılmasını önlemeyi hedefleyen düzenlemeler yapıldı. Tasarıda, özetle şunlar yer alıyor:

Ticari iletişimde, indirim, hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışma veya oyunların bu niteliği açıkça belirtilecek. Bunlara katılımın ve faydalanmanın şartlarına kolayca ulaşılabilecek. Şartlar açık ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde anlaşılır olacak. Bu koşullara uymayana, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 2 bin liradan 15 bin liraya kadar idari cezası verebilecek.

Abone ve kullanıcılara artık önceden izin alınmadan, doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerikli SMS ve e-mail atılamayacak. İzinsiz atılan istenmeyen elektronik posta nedeniyle sorumlulara Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca, 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası kesilecek.

Tasarıyla, Elektronik Haberleşme Kanunu’nun ilgili iki maddesi değiştirildi. Mevcut Elektronik Ticaret Kanunu’nun “abonelik sözleşmelerini” düzenleyen 50. maddesinde, “izin şartı” yok. Sadece “İstek dışı” haberleşme halinde, abone ve kullanıcılara gelen her bir mesajı bundan sonrası için “almayı reddetme hakkının” kolay bir yolla ve ücretsiz olarak sağlanması öngörülüyor. AB mevzuatı ile uyum sağlandı ve bu tip “istek dışı” haberleşmeyi abonenin her bir mesaj için “reddi” yerine “önceden izni” şartı getirildi.

Kaynak:hürriyet.com

5 yorum:

Syrakusa/Beter Böcek dedi ki...

komik..

Medanşeri dedi ki...

S.İstanbullu bence sevindirici bir gelişme. (:
bu arada bu sefer tema tamamdır. Ben çok beğendim. Nihayet işte budur dedim yani :D
Eline koluna onca temayı incelerken ağrıyan gözlerine sağlık :D
(ileride hangi temaydı demek için kendime not: hani şu siyah zemin üzerine arkası yazılı olan :p)

#m£rv£... dedi ki...

"Abone ve kullanıcılara artık önceden izin alınmadan, doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerikli SMS ve e-mail atılamayacak. İzinsiz atılan istenmeyen elektronik posta nedeniyle sorumlulara Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca, 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası kesilecek."

Gerçekten doğru mu yukarıda yazılanlar. İnanamıyorum şuan da :) Veya dur gerçekleşmesi imkansız gibi geliyor.

Medanşeri dedi ki...

Merve bende seninle aynı fikirleri paylaşıyorum bu noktada ama S.İstanbullu dediyse doğrudur. :p güvenirim onun yayınladığı postların kaynaklarına. (:
inşallah gerçekleşir tez zamanda pratikte de... (:

#m£rv£... dedi ki...

İnşallah inşallah :) Gerçekleşmiyor bu ara ama ilerde gerçekleşir umarım :) Teşekkürler..