13.09.2010

Su Canlı Mıdır ?

Suyun canlı olup olmadığı yıllardır süregelen bir tartışma konusu iken Japon bilim adamı Dr. Masaru EMOTO bu tartışmaya bambaşka bir boyut getirdi.
Dr. Masaru EMOTO'ya göre yapılan deneyler sonucunda temiz kaynaklardan gelen veya kendilerine güzel, sevgi dolu sözcükler söylenen, klasik müzik dinletilen su örneklerinin parlak, simetrik ve düzgün desenli olduğu; buna karşılık pis kaynaklardan gelen, sürekli kötü söz söylenen, heavy metal dinletilen su örneklerinin koyu renkli, asimetrik ve dağınık olarak resmedildiği gözlemlenmiştir.


Bundan birkaç yıl önce Discovery Channel'de yayınlanan MYTHBUSTERS programında da bunun bir deneyi yapılmış, içinde sürekli olarak klasik müzik ve heavy metal müzik çalınan iki ayrı sera oluşturulmuştu. Bunun yansıra içinde klasik müzik çalınan seraya gidip sürekli güzel şeylerden bahsedilmiş, sevgi dolu sözcükler ifade edilmiş; heavy müzik çalınan seraya gidildiğinde ise bağırılıp çağrılmıştı ve deney sonunda içinde klasik müzik çalınan seranın bitkilerinin daha güzel büyüdüğü gözlemlenmişti.
Ki zaten annelerimiz tarafından bilinen bir gerçek çiçeklerle konuşulduğunda daha güzel büyüdükleri değil midir? Annelerin tezi de bir bakıma gerçeklik kazanmış oluyor böylece.
İnsan vücudunun da %65-70'inin sudan oluştuğunu düşündüğümüzde insanlara pozitif veya negatif yaklaştığımızda ne takım sonuçlar alacağımızı tahmin etmek artık çok da güç olmasa gerek...
Kendimize sürekli olarak pozitif telkinlerde bulunmamız hem beden hem de ruh sağlığımız için oldukça önemli gözüküyor.
Bunun yanı sıra suda daha birçok keşfedilmeyi bekleyen gizemin olduğunu düşünenlerdenim lakin tüm bu gizem suya canlılık vasfını verir mi hep birlikte bakalım isterseniz.
Su bildiğimiz gibi 2 hidrojen 1 oksijen atomundan meydana gelen bir maddedir. Oksijen ve hidrojen ayrı ayrı gaz olmalarına rağmen bir araya geldiklerinde sıvı olan suyu, hatta hidrojen yakıcı oksijen yanıcı bir madde olmasına rağmen bir araya geldiklerinde söndürücü özellikteki suyu oluşturmaktadırlar.
Yapıtaşlarına baktığımızda herhangi bir canlılık özelliği göstermiyor ama insanın da topraktan yaratıldığını düşündüğümüzde suyun kimyasal yapısı sorumuzun yanıtını bulmak için bir ipucu vermiyor bize.
O zaman canlıların ortak özelliklerine bakıyoruz. Günümüz dünyasında bir maddeye canlı diyebilmemiz için;
* Hücrelerden oluşması,
* Beslenmesi,
* Solunum yapması,
* Boşaltım yapması,
* Üremesi,
* Hareket etmesi,
* Büyüme ve gelişmesi,
* Uyarıcılara tepki göstermesi yani irkilmesi gerekmektedir.

Su bu özellikleri taşımadığı için günümüz bilim dünyasında canlı olarak nitelendirilemez bence.
Lakin cansız varlıkların canlılığı konusu bence hala araştırılmayı, keşfedilmeyi bekleyen bir sırlar bütünü olarak gizemini sürdürmekte...

5 yorum:

miniştitiya dedi ki...

okunmuş su içirmek demek ki bu yüzdenmiş..yine atalarımız çözmüş işi..

nilgün dedi ki...

nilgün dedi ki...

Canım kesinlikle yanlış anlaşmalara sebep olmak istemem.O arkadaşda bu bilgiyi öğrenip kendi açısından ele almış,yorumlamış.Uzun,fotoğraflı bir yazı.Bu konu seninde ilgini çekmiş belliki,belki okumak istersin diye haber verdim,yoksa birilerini şikayet amaçlı bir yazı değildi benimki.Sevgiler.

reyne koli dedi ki...

be ve bişe anlayamadı ben alman kız

Adsız dedi ki...

Ataların çözmüş ! bu işi ama hangi ataların? kesinlikle Müslüman olanlar değil.(Bu bir şamanist inançtır. bak A. İnan Eski Türk Dinleri, kültür yayınları)