1.01.2017

Kahve Bahane...

Kahve, Osmanlı İmparatorluğundan bizlere miras kalan değerli bir kültür öğemizdir. Türk misafirperverliğinin en keyifli sembollerinden biri olan kahve atasözlerimizin, türkülerimizin vazgeçilmez unsurudur. Evimize gelen misafirlerimize ikram edilen, özenilerek yapılan kahveler dost muhabbetlerinin de vazgeçilmez parçalarıdır, öyle ki hala daha kız istemeye gidildiğinde kahve içilmeden dönüldüğüne rastlamak mümkün değildir. Hatta ve hatta hayat seyrimizi içtiğimiz bir fincan kahvenin içinden çıkaran, fala inanmayan ama kahve falsız da kalmayan bizler için kahvenin hayatımızdaki öneminden sual olunmaz.
Kahvenin o büyülü kokusuna ve tadına karşı koyamayan bizler, bugün her adım başı sokaklarda gördüğümüz, her yaştan insanın severek gittiği “coffee shop”ların, “coffee house”lerin, “coffee café” lerin pek değerli müşterileriyken; bu kahve evleri sayesinde aşina olduğumuz Türk kahvesi dışında lattesinden espressosuna, macchiatosundan americanosuna cappucinosundan mochasına birçok dünya kahvesi çeşidi ile de tanışmış, sanki anne sütünden sonra doğrudan white chocolate mocha içmeye başlamışız gibi hepsini de tek tek bağrımıza basmış bulunmaktayız. 
Gözden kaçırdığımız nokta; içlerine girmekten çekindiğimiz, eskiden edebiyat ve sanat merkezleri iken günümüzde genelde içinde masa, kağıt oyunları oynanan ve çay içilen yerler olarak lanse edilen “kahvehane”lerimizin aslında tüm bu mekanların atası sayılabilecek olmasıdır.
Zaman içinde değişen sadece “kahvehane”lerimiz olmamıştır tabi ki. Gelişen teknoloji, değişen yaşam tarzımız, çalışma koşullarımız hemen her sektörde olduğu gibi kahve sektöründe de “fast-food”vari bir süreci beraberinde getirmiştir. Türk kahvesinin yapımında gösterilmesi gereken önem ve beceri bizleri daha pratik çözümlere yöneltmiştir. Bu noktada çözünebilir kahveler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş, zamanla öyle pratik hale gelmişlerdir ki içine şeker, süt tozu koyma gereksinimimizi bile ortadan kaldıracak “3in1” paketleriyle özellikle öğrencilerin kurtarıcıları olmuştur.
Velhasılıkelam 2016 gibi hüznü bol bir seneyi geride bırakmış olan bu yorgun nesil için bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırına binaen 2017 yılının tüm dünya ve ülkemiz için barış içerisinde, huzurlu ve mutlu geçmesini canı gönülden temenni ederim.