9.12.2010

"TOCCA"LAŞMAK...

İletişim çağında yaşıyoruz. Her saniye bir iletişim içindeyiz desek çok da abartmış olmayız aslında. Türlü türlü şekillerde iletişim kuruyoruz dış çevreyle hatta kendimizle. Sözlü iletişim, sözsüz iletişim, vs. vs. Beden dilimiz de bize sözsüz iletişim kurmamızda oldukça yardımcı oluyor.
Herkesin kendisini bir ifade ediş biçimi var. Yakın çevremizdeki sevdiklerimizi sarılmak, öpmek istiyoruz ama bunun dışında resmi olduğumuz insanlarla temas kurmak için genelde tokalaşıyoruz. El sıkışmak resmiyetle samimiyet arasındaki ince çizgide temas kurmak için iyi bir aracı rolü üstleniyor. Anladığınız üzere bugünkü konumuz tokalaşmak / el sıkışmak. Neden el sıkışırızın cevaplarını arayacağız hep birlikte...
Ufak bir google turundan sonra bilirkişi hep bir ağızdan şu noktada odaklaşmış:
Tokalaşmanın çağlar öncesine dayandığını, fi tarihinde eli silah tutan erkeklerin ellerinde silah olmadığını karşı tarafa göstermek için silah tutan sağ ellerini karşı tarafa uzattıklarını, buna karşılık diğerinin de aynı hareketi yaptığını, ani bir silah çekme olayını önlemek içinde birbirine boş bir şekilde uzanmış bu ellerin birbiriyle sıkı sıkıya tutuşması sonucu tokalaşmanın temellerinin atılmış olması. Mesaj: Silahsızım ve dostum. Bu haberin kaynağını bulamadım, herkes birbirinden yayınlamış sanırım. (: Doğruluğunu denetleyemedim o yüzden ama mantıklı geldi bana ilk etapta. 
Araştırmamı google'ın derinliklerine inip genişlettikçe şu hadis-i şerifle karşılaştım:
"Selamlaştığı insana sağ elini uzatmak, işaret ve baş parmağı arasındaki boşluğu karşıdaki insanın aynı yerine temas ettirmek. Çünkü bu yerlerde muhabbet damarları vardır. "
Bu hadis-i şerifinde kaynağını bulamadım, sahih hadis mi bilemedim ama burada bahsedilen durum bizim bildiğimiz anlamda el sıkışmanın ta kendisi değil mi? Yoksa ben mi yanılıyorum onu da bilemedim.
İslam dininin selamlaşmaya ne kadar çok önem verdiğini bilmeyenimiz yoktur. Müslüman kardeşler arasında bir bağ kurmanın ilk adımı belki de. Müslümanların  hiç tanımadığı, bilmediği ırktan, dilden, ülkeden bir müslüman kardeşleriyle bile sadece "Selamun aleyküm" diyerek iletişim kurabildikleri, yüzlerinde tebessüm oluşturabildikleri, görülmeyen bir bağ, karşılıklı duygu alış-verişi yaşanmasına sebebiyet verdikleri şüphesiz. Dolayısıyla eğer bu sahih bir hadis ise gerçekten bu noktalarda muhabbet damarları var ise tokalaşmak bir mana kazanmaya başlıyor.
Bugün beden dilinde de el sıkışmak önemli bir konu. Sadece kişinin tokalaşma şekline bakarak bile kişilik analizleri yapılabilmekte.
Karşı cinsle tokalaşma konusunun caiz olup olmadığı ise hala gereksiz bir şekilde tartışıla dursun (ki gayet açık aslında İslamın bakış açısı ilgili konuya yorum yapmak, nedenlerini aramak bana düşmez) hemcinslerimle de tokalaşmayı tercih etmem pek.  Zaten solağım hemcinslerim dahi ellerini uzattıklarında ben gayri ihtiyari sol ile karşılık verince ufak bir karışıklık oluyor sonra gülümsemeler falan el sıkışmaktan kurtuluyorum (: , E! hijyen zaten başlı başına bir sorun. İnsanın her an elini yıkama lüksü olmuyor ki... Yok yok hiç bana göre değil, ben gulyabaniliğimle başbaşa mutluyum. ((:
Tüm bunları araştırırken el sıkışmak neyse de neden tokalaşmak denmiş adına diye merak ettim tabi. (: Yılmadım onu da araştırdım. İtalyancada "tocco" dokunma demek. Tokalaşmak kelimesi bize de "tocco" dan türemiş yani. (: Tasvip etmesem de kadeh tokuşturmak da yine bu kelimeden türemiş. Madem öyle bildiğimiz tokayla tokalaşmanın bir bağlantısı var mı diye de merak ettim. Mantıken toka saçlarımızı birleştiriyor, tutuyor, tokalaşırken de ellerimiz birbirini tutuyor dedim bir araştırdım. Toka 1700'lerin başında İtalyan Tony Tocca tarafından bulunmuş, Tony karısının keçe gibi uzun kıvırcık saçlarından rahatsız olmakta ve bu konuda bir şeyler yapmak istemektedir. Bundan yola çıkan Tocca tokayı icat etmiş ve adını tocca koymuştur. Aralarında direkt bağ yok görmüş olduğunuz gibi, adamın soy ismiymiş sadece (: Ama gereksiz bilgiler stoğunuza bir yenisini eklemiş oldum bu sayede. (:

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Okurken büyük keyif aldım doğrusu :) Kendi kendinize sorup ardında hemen araştırıp cevaplamanız ne hoş bir yazı ortaya çıkarmış :)

Ayrıca tokalaşmaşk, toccalaşmak ya da her ne ise.. hiç sevmem :) Hemcinslerimle zaten sarılır sarmaşır öpüşürüz :) Onun dışında bir erkeğe hiç elimi uzatmam.
Ayrıca görgü kurallarına göre de, bir bayan elini uzatmadan erkeğin uzatması hoş değilmiş galiba?

Adsız dedi ki...

Merhabalar,

Tokalaşmakla insanlar birbirlerine o anki halet-i ruhiyelerindeki elektriği vererek samimi bir bağ oluşturmaya çalışırlar. Ellerimizin hijneik açısından temizlik durumu da çok önemlidir.

Ben toplu taşıma aracında yolculuk ettikten sonra, bir yere misafirliğe gittiğim de önce lavobayı sorarım ve ellerimi yıkarım daha sonra da hane halkı ile tokalaşırım.

Bu durum hakkında yüzüme karşı hiç eleştiri almadım ama, arkamdan ne söyleniyor, onu da bilmiyorum.

Tokalaşmanın ince kuralları da bir ayrı konu.

Bu güzel konuyu bizimle paylaşıp, düşüncelerimizi yazmamıza imkan yarattığınız için teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın, Allah'a emanet olun efendim, saygılarımla.

Adsız dedi ki...

Salih hadis değil, sahih hadis doğrudu