30.12.2010

Bilgisayar Başında Yemek Yemeyin!!!

Bilgisayar başında yemek yemeyin !!!!
Bilimcilere göre bilgisayar başında yemek yiyenler tokluk duygusunu daha geç hissediyor. Bilimciler, bilgisayar karşısında yemek yemenin, tokluk duygusunu azalttığı konusunda uyarıda bulundu.
 İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, işte, evde ve hatta restoranlarda gözlerini bilgisayar ekranından ayırmadan yemek yemeyi alışkanlık haline getirenlerin sayısının gitgide arttığı günümüzde, bu konuda bir araştırma yapan bilimadamları, bunun pek de sağlıklı olmadığını ortaya koydu.
İngiltere'deki Bristol Üniversitesinde görev yapan
 bilimadamları, iki gruba ayırdıkları katılımcılara aynı menüden oluşan bir öğle yemeği verdi.
İlk gruptan yemeklerini bilgisayarda oyun oynarken yemelerini isteyen araştırmacılar, diğer gruptakilerin ise normal bir şekilde, masa başında yemek yemelerini sağladı.
Araştırmada, yemeğin ardından ilk gruptakilerin tokluk hissinin diğerlerine göre çok daha az olduğu ve bu kişilerin yemekten yarım saat sonra çok daha fazla sayıda bisküvi atıştırdıkları gözlemlendi.
İnsanın yemek yerken dikkatini başka bir eylemde yoğunlaştırmasının, farkında olmadan daha fazla kalori almasına neden olduğunun altını çizen araştırmacılar, bilgisayar başından kalkmadan yemek yiyenlere uyarıda bulundu.

6 yorum:

GüLüm'Se dedi ki...

Ilginç.. çok sükür öyle bir aliskanligim yok x)

Arsızkedi dedi ki...

ahah :) yeni yılda kendimi değiştirmeliyim o zaman ,herşeyide araştırmasınlar cnm ya olmuyor böyle :D şimdiden iyi yıllar

Adsız dedi ki...

Hıımm.. :) Ben açlık duygusunu hissetmiyorum ki doyduğumu hissedeyim. Ama malesef bilgisayar başında yediğim oluyor, hatta bilgisayarıma da yediriyorum :)))

Aynur (Küçük Hala) dedi ki...

sevdikleriniz ve sevenlerinizle birlikte sağlık, mutluluk ve huzur içinde geçireceğiniz nice yıllarınız olsun
sevgiler...

Sabahattin Gencal dedi ki...

Merhaba,
14 Şubat Dünya Öykü Gününde DAMLA/ ÖYKÜ ÖZEL SAYISINI çıkarmayı düşünüyoruz. Bu konudaki çağrımız “Bloglardan Seçmeler”de yayınlandı. Özel sayı için öykülerinizi göndermenizi önemle rica ediyoruz.
Not: Sitemizi ziyaret edenlerin sayısı sınırlıdır. Biz de birçok siteye ulaşamıyoruz. Onun için de yardımlarınızı bekliyoruz. Bu etkinliğe katılmaları için bloglarda yazanları teşvik ederseniz memnun olurum.
İyi günler dileğiyle.

Miyuki dedi ki...

oysa online dizi izlerken de negzel yemek yenir:D