9.10.2010

Henüz Vakit Varken Gülümseyin (:


İskoçya'da yapılan bir araştırma, insanların 52 yaşından itibaren mizah anlayışlarını kaybetmeye başladıklarını ortaya koydu.
LONDRA - Glamorgan Üniversitesi’nden bir grup bilimadamı, gerek kadınların, gerekse erkeklerin 52 yaşından itibaren olayların gülünç yönlerini görebilme yeteneklerini yitirmeye başladıklarını ve dolayısıyla daha asabi ve somurtkan olduklarını gözlemledi.
60'ından sonra erkeklerin kadınlara nazaran 4 kat daha fazla "dırdırcı" olduğunu gösteren araştırma sonuçları, insanların yaşamlarının farklı dönemlerinde farklı gülme alışkanlıklarına sahip olduklarına da işaret ediyor.
Örneğin, bir bebek günde 300 kez gülümserken, 20-30 yaşlarındaki bir kişi de bu sayı 4'e kadar geriliyor.
Gülmenin vücudun mutluluk hormonu salgılamasına yardımcı olduğunu hatırlatan bilim adamları, insanlara "gülmeyi unutmayın" tavsiyesinde bulunuyor.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25139547/

Bu haber bana ilginç geldi sizlerle de paylaşmak istedim, yorum yapmadan da duramayacağım tabi ki (: Bundan yıllar önce yine NTV'deydi sanırım bir belgesel izlemiştim. Belgeselin konusu neden güleriz ile ilgiliydi. Aklımda kaldığı kadarıyla kişi beklenmediği bir durumla karşılaştığında güler diyordu. Mesela karşımızdaki konuşurken onun bir sonraki söyleyeceği sözü gayri ihtiyari zihnimizden geçirir tahmin ederiz değil mi? Karşımdaki insan 'Ali ata..' demişse benim zihnim şak diye 'bak' eylemini yapıştırır cümle yüklemine ama kişi 'Ali ata değil kıza bak' dese bu beklenmedik bir durumdur bizim için ve beynimiz buna tepki verir. Refleks gibi sanırım beynimiz en beklenmedik sonuçla karşılaştığında bunu dışarıya gülme olarak yansıtıyor. (: Sonu tahmin ettiğimizden ne kadar fazla farklı ise bu da gülme dozumuzu belirliyor sanırım. (:
Şimdi bir kişi 52 yaşına geldiyse birçok şey görüp geçirmiş, yaşamıştır yani her şey daha sıradan olmuştur onun için. Dolayısıyla bana komik gelen yani beynimin beklenmedik bir şekilde algılaması olayı ona daha az komik gelebilir çünkü onun ilgili olayı daha önceden yaşamış olma ihtimali daha yüksek. Sonuç itibariyle haberin mantıklı bir tarafı var bence.

'Gülmek sana yakışıyor, gülmek sana yakışıyor' dizeleriyle yazıma son verirken siz de alttan 9'8'lik fonu verin lütfen. (:

5 yorum:

Ruh ve Mana dedi ki...

Gülmeyi çok seven biri olarak üzüldüm açıkçası..Yine de yaşlılık psikolojisi vs.gibi ruhsal bir altyapısı vardır diye ümit ediyorum...:)

nihalasli dedi ki...

Inanirim 60 indan sonraki erkeklerin dirdirci olduguna goruyoruz az bucuk:) gulmek inanilmaz bir enerji veriyor ortama..mesala asik yuzlu birine selam vermek gulumsemek hemen cehresini degistirebilior.

Depresif Ayu dedi ki...

11 yılım kalmış asabi ve somurtkan olmama; kahretmesin :))

Dalgaları Aşmak dedi ki...

Bence yanılıyorlar :))

simon dedi ki...

bence insandan insana degişiyodur ne dmişler 7sinde neyse 70indede odur:)