29.10.2010

ALIŞ-VERİŞ GENİ

Alış-verişi sevmeyenimiz yoktur sanırım. Az yada çok sevenimiz vardır da günümüz koşullarında bu denli tüketici toplumuna dönüşmüşken, onda var bende yok psikolojisi benliklerimizi bu denli sarmışken hiç sevmeyenimiz yoktur diye düşünüyorum. İsrafın haram olduğuna vurgu yapıp bu yazımı başta kendim olmak üzere tüm bilinçsiz tüketicilere ithaf ediyorum.
Kapitalist düzene göre insanların mutluluğu yaptıkları tüketimle doğru orantılıymış gibi gösteriliyor. Peki gerçekten parayla saadet oluyor mu? Günümüzde parasız saadet olamayacağı kesin gibi gözüküyor da acaba saadete giden yol paradan mı geçiyor tartışılır...


İnsanlar bir toplum içinde yaşarlar, yaşadıkları toplumdan etkilenirler muhakkak. İnsanlığa  değerin üzerinde giydiği kıyafetin markasına, kullandığı cep telefonuna, bindiği arabaya göre verildiği bir toplumda tüketim canavarına dönüşmemek için kişinin kendini toplumdan soyutlaması gerekiyor sanırım. Ekonomi literatüründe gereksinimlerin sonsuz olduğunu düşündüğümüzde kişinin bu gidişe dur diyecek tek gücün kendi olduğunun farkına varması şart!!!
Alış-veriş yapmak artık sadece ihtiyaçları gidermek amaçlı değil bir nevi terapi etkisi yapıyor. Kişiler günümüzde alış-veriş yaparken dertlerinden, tasalarından arınıyorlar, mutlu oluyorlar yada olduklarını sanıyorlar çünkü asıl sorun sabit gelirle sonsuz gider arasındaki farkın kart ekstresi şeklinde kişiye ulaşmasıyla gün yüzüne çıkıyor. Maddi çıkmaz bir süre sonra huzursuzluğa, şiddete dönüşüp önce kişiyi daha sonra ailesini ve bir süre sonra içinde yaşadığı toplumu kaos ortamına sürüklüyor.
Ama yok, siz benim gelirim yüksek üçe beşe bakmam, istediğim kadar harcarım, tüketirim, istediğimi alır, yer, içerim böyle mutluyum diyorsanız yüksek gelirli ülkelere baktığımızda, halkın sağlıktan -eğitime, aile yapısına kadar yaşadığı problemleri göz önüne aldığımızda parayla saadet olamayacağını  anlıyoruz sanırım.
Huzur bulmak, mutlu olmak, prestij kazanmak, saygınlık görmek, vs. için yaptığımız tüm harcamalar bizi kısa süreli mutlu etse de aslında kısır bir döngünün, tükettikçe daha çok tükettiren bir zincirin halkası haline getirmekten başka bir işe yaramıyor. Maddi olarak sağlanacak huzur bir noktada tıkanıyor. Kişinin manevi dünyasında da huzurlu olması için huzur arayışı içinde olması gerek, kendini zaman zaman soyutlayıp iç dünyasına dönmesi, iç güzelliğin dışına yansıdığını kendine hatırlatması gerek.
İnsanların açlıktan öldüğü bir dünyada bu kadar çok tüketerek onların yaşam hakkını ellerinden aldığımızı düşünüyorum. Ozon tabakasındaki delik, küresel ısınma, her yıl türeyen değişik hayvan isimleri taşıyan hastalıklar (kuş gribi, deli dana, kene-kırım kongo, domuz gribi vs.) hepsi doğanın dengesini bozduğumuz bilinçse tüketip doğal dengeye zarar vermemizden kaynaklanıyor sonuçta.
Alış-veriş çılgınlığının tıp literatüründe tedavi gerektiren bir hastalık olarak kabul edildiğini hatırlatır, az ama öz tüketim yapmak, bilinçli tüketicilere dönüşebilmemiz hayaliyle yazımı sonlandırım.
En acısı da ne biliyor musunuz? Bu yazıyı yazdıktan sonra ertesi gün soluğu bir alış-veriş merkezinde alıp 'Aaaa bu çok güzel aaaa bu da çok güzel ama bu da çok güzel karar veremiyorum o zaman hepsini alıyorum' diyecek olmam. :( Benimki bile bile lades yani yatacak yerim yok. (: Ne diyeyim Allah akıl fikir versin. :'(
Keşke alış-veriş çılgınlığı geni olsa daha doğmadan ultrasonda fark edilip anne karnında yok edilse çocuklar dünyaya alış-veriş çılgınlığına karşı bağışıklık kazanmış bir şekilde gelse. (: Ne dersiniz mümkün olur mu sizce? (:

8 yorum:

Sabahattin Gencal dedi ki...

Yaşamın her alanından seçtiğim çalışmaları, yazarlarının izniyle “Bloglardan Seçmeler” adlı sitemde yayınlıyorum.
Sizin de izniniz olursa bloglarınızdan seçtiğim çalışmalarınızı, kaynak göstererek yayınlamak istiyorum.
İyi günler dileğiyle.
Sabahattin Gencal

Ruh ve Mana dedi ki...

Güzel bir temenni...Tabi önce çocuğun cinsiyetini belirleyip,özellikle kızsa uygulanabilir..Çünkü malum,bayanlarda alışverişe olan tutku çok daha bariz...

Medanşeri dedi ki...

Sabahattin Bey kaynak belirttiğiniz sürece tabiki yayınlayabilirsiniz. Yazılarımı blogunuzda yayınlamaya layık gördüğünüz için de teşekkür ederim. (:
İyi günler, hayırlı cumalar dileklerime...
Ruh va Mana (((:
yiğenlerimden gözlemlediğim kadarıyla artık erkek çocuklarda kızlar kadar olamasa da yine de alış-verişe eski kuşaklara nazaran çook çok daha ilgili.(:
Sorunu kökte çözmek şart gibi...
Yorumlarınız için teşekkürler...

Depresif Ayu dedi ki...

bende o alışveriş geninden fazla miktarda var sanırım :))

Medanşeri dedi ki...

Depresif Ayu hangimizde yok ki ((:

Sabahattin Gencal dedi ki...

Merhaba,
Bir çalışmanız " Bloglardan Seçmeler"de yayınlandı.
Hayırlı günler dileğiyle.

♥pemb€sinti♥ dedi ki...

cogumuz alisveris hastasıyız :P

Zeyn dedi ki...

Bugun izmirden ist a geri donus yaptm temelli, öğrenciydim..alışveriş yapmısım ben..almışım, almışım, yine almışım..dolabıma eşya gırmıyor..doldu almadı..oysa ben bugun mangoda yıne pantolon bakıodum